Ruch Młodzieży Niezależnej – odwiedziny

Na zaproszenie Dyrekcji KSP w dniu 11 czerwca odwiedzili naszą szkołę działacze istniejącego w latach 1983-1990 gorzowskiego Ruchu Młodzieży Niezależnej (RMN)-Panowie Marek Rusakiewicz i Marek Juś. Przybliżyli oni uczniom najstarszych klas historię powstania i działania RMN w Gorzowie, który był jedną z najprężniejszych podziemnych organizacji działających w PRL. Zaprezentowali film ukazujący kulisy walki opozycyjnej młodzieży gorzowskiej z reżimem komunistycznym. Uczniowie mogli obejrzeć archiwalne nagrania oraz rekonstrukcje akcji przeprowadzanych przez młodzież oraz zapoznać się z replikami nielegalnych wydawnictw RMN-u. Na korytarzu naszej szkoły zamontowana została wystawa Instytutu Pamięci Narodowej, dzięki której przez cały tydzień możemy oglądać fotografie i poznawać historię działalności Ruchu Młodzieży Niezależnej w Gorzowie. Spotkanie oraz wystawa są fantastyczną, żywą lekcją historii, dzięki której nasi uczniowie dowiadują się o dokonaniach pokolenia swoich rodziców, doceniając ich wkład w budowę suwerennego państwa polskiego, jakim stało się ono po 1989 roku. Wielu z działaczy RMN czynnie uczestniczyło i uczestniczy w życiu społecznym, gospodarczym oraz politycznym poprzez pracę w różnego rodzaju instytucjach, placówkach naukowych i przedsiębiorstwach. Są wśród nich także posłowie, m.in. goszczący w progach naszej szkoły Pan Marek Rusakiewicz-poseł na sejm X kadencji, czy też Jarosław Porwich-poseł obecnej kadencji.
Bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniałą lekcję historii i wyrażamy swój szacunek dla dokonań młodzieży opozycyjnej z tamtych lat. Cieszymy się, że mogliśmy gościć w progach naszej szkoły tak znamienitych gości i mamy nadzieję na kolejne spotkania w przyszłości. Ich efektem jest kształtowanie w obecnej młodzieży świadomości, że ludzie, dzięki którym możemy dziś cieszyć się wolną Polską to nie tylko nazwiska w podręcznikach, ale osoby z krwi i kości, żyjące obok nas i że każdy człowiek może mieć wpływ na historię.

35383770_799245483606492_8985730985265987584_n

You may also like...