Międzynarodowy Dzień Ziemi – 22.04

Plakat

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 r. na całym świecie, obecnie w 192 krajach. Celem obchodów jest budowanie świadomości jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych.”

W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r. Od lat akcję koordynuje organizacja EarthDay. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Działanie na rzecz klimatu”.

Organizatorzy wydarzenia przekonują, że Dzień Ziemi 2020 musi być czymś więcej niż tylko symbolicznie obchodzonym świętem, dlatego Ministerstwo Klimatu zorganizowało warsztaty on-line.

W wykładzie dr Mariusza Gogóla „Zrozumieć globalne ocieplenie” i dr Tomasza Rożka „OZE, skąd mamy prąd?” wzięli udział uczniowie klasy 7 i 8. Po wykładach odbył się wideoczat z Michałem Kurtyką -ministrem klimatu.

Uczniowie klasy 5 i 6 przygotowują plakaty pod hasłem „Dzień Ziemi 2020. Działanie na rzecz klimatu”. Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane na stronie szkoły.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu „Globalne ocieplenie klimatu

https://drive.google.com/file/d/1B8Md46j4fdJdGoatF5jBJ20TY0zFpb-y/view?usp=sharing

 

Międzynarodowy Dzień Ziemi – kilka kroków, które możesz podjąć już teraz.

„Radzi Areta Szpura, ekologiczna aktywistka i autorka książki „Jak uratować świat?”

 

  1. Przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.
  2. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko 9% plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
  3. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę.
  4. Idź na zakupy z własną torbą. Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek, a średnio korzystamy z niej około kilku minut.
  5. Kupuj świadomie. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki.
  6. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
  7. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
  8. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień.
  9. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
  10. Szukaj wielorazowych zamienników. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.

 

Agnieszka Kędziorska

You may also like...